скачать Конспект урока в 4 классе по теме “In the ghost’s castle” Цель урока: Совершенствование лексико-грамматических навыков по теме “In the castle” Задачи урока: Создать условия - для закрепления лексических навыков по теме с использованием грамматических конструкций there’s; there’re; и предлогов on, under, near, in, next to, behind, between, in front of; - для развития устно-речевых навыков в ходе описания замков и защиты проектов; -для фонетической отработки звуков в буквосочетаниях ight и ower; Ход урока I. Оргмомент. Целеполагание. T: Good Morning to you. How are you today? We’ve got today unusual lesson. We’ll travel through the time and visit a ghost’s castle. (Учитель показывает макет замка, сделанного из картона).Are you ready to do it? O’K. But for the traveling we must pronouns the words with the word combinations ight and ower correctly. ^ ight – In the middle of the bright night two knights had a fight. ower – Showers, showers, come down on my flowers! Flowers, flowers, grow as tall as towers. III. Decode the words and match them with the pictures. (Учащиеся получают карточку со словом, где все буквы перепутаны. Они составляют слово, записывают его и прикрепляют к соответствующей картинке на доску.) Tisasr – stairs; negrad – garden; leralc – cellar; evrri – river; thosg – ghost; wetro – tower; alnw – lawn; laects – castle; sscrpine – princess; kael – lake; tiact – attic; tage – gate; rtopiat – portrait; reifcela – fireplace; T: - Repeat the words all together after me. (Хоровая отработка слов) ![]() ^ ![]() V. Let’s visit a ghost’s castle. Who wants to be a ghost? (Один ученик выходит к доске и играет роль приведения) Interview a ghost, ask him questions about his castle. f.ex. – Is there a cellar under the stairs in your castle? (Yes, there is / No, there isn’t) - Are there any portraits in the castle? (Yes, there’re / No, there aren’t) VI. Our ghost is tired. Why don’t we sing a song for him? (The ghost’s song) p.40;Ex.2; VII. Let’s play hide-and-sick with our ghost. Who want’s to be a ghost. N, go out of the classroom. Other pupils hide the ghost in the castle. (Ученик входит и ищет приведение, задавая вопросы) VIII. Защита проектов, которые учащиеся сделали дома. Это замки, сделанные из лего, картона, пластилина и др. Каждая работа оценивается. Учащиеся демонстрируют свои замки и описывают их. Из замков затем организуется выставка для учащихся других классов. IX. Подведение итогов. Рефлексия.
|